niedziela, 8 grudnia 2013

Kieliszki Ślubne z Kanzashi - Róża

Witam w kolejnym poście poświęconym Kanzashi.

Dziś pokażę jak prosto wykonać różę metodą kanzashi oraz przy okazji ozdobienie kieliszka Ślubnego. Kieliszki są bardzo ozdobne i wyjątkowe, a każda Panna Młoda dba o szczegóły tak ważnej dla niej ceremonii jaką są zaślubiny. Kieliszki wykorzystywane są do wznoszenia toastów oraz w formie prezentu ślubnego. Tak więc zapraszam do lektury.

W pierwszej kolejności musimy mieć potrzebne do tego materiały:
- kieliszki dwa wedle uznania - zazwyczaj ozdabiam do szampana kwestia gustu.
- materiał - satyna biała
- tasiemka satynowa biała
- komponenty do biżuterii + białe perełki
- biały listek satynowy na druciku
- narzędzia - klej, nożyczki i obcęgi, pęseta.


Kieliszki oczywiście czyścimy przed ich ozdobieniem. Materiał tniemy na kwadraty o wymiarach 3 cm, 4 cm i 6 cm. Prawdopodobnie kwadraty 6 cm mogą się nie przydać ale warto przygotować sobie opcje alternatywną. Więc zaczynamy składać płatki o wymiarach 3 cm. Składamy okrągłe płatki jednak różnica jest taka iż są płaskie a końcówki przycięte. Z taki powstałych płatków formujemy różę zaczynając od serca. Jeden z płatków sklejamy w rulonik rogi do wewnątrz, a następnie oklejamy go pozostałymi płatkami. Końcowy łańcuch płatków wykonujemy z kwadratów 4 cm i wykańczamy różę. Wewnątrz róży wykonujemy dołek ugniatając końcówką ołówka i wklejamy w nią perłę. W tym przypadku postawiłam na perły, ale można również wkleić różne inne komponenty np. cyrkonie lub kryształy - to nie konieczność można również z tego kroku zrezygnować.

W taki oto sposób mamy już gotową różę. Teraz kolej na elementy ozdobne. Wykonuję je z metalowych komponentów służących do wyrobu biżuterii. Na rynku polskim jest tego bardzo dużo i można przebierać i wybierać wedle upodobania, gustu i zasobów finansowych.

Po kilku minutach pracy z komponentów powstaje nam gotowa zawieszka. Wygląd zależy wszystko od Waszej wyobraźni i tego co macie dostępne pod ręką. W przypadku ozdób ślubnych warto mieć perełki - to element chyba najbardziej kojarzący się ze ślubem oraz wszelakie kryształy.
Będziemy teraz składać wszystko to co nam powstało.

Do przygotowania takiej bazy potrzebujemy tasiemki satynowej. W obecnym projekcie wykorzystałam 0.5 cm taśmę o kolorze białym z wysokim połyskiem. Gorącym klejem przyklejam ją dookoła kieliszka. Proponuję kleju użyć tylko w miejscu zgrzewu gdzie spotykają się wszystkie elementy - od wewnątrz nie widać tak kleju. Przycinamy pozostałą tasiemkę i formujemy wedle uznania czy to elementy zwisające taśmy czy okrągłe płatki. Ja w tym projekcie wykonałam imitację wstążki z opuszczonymi w dół "uszkami". W miejsce zgrzewu doklejam naszą zawieszkę z perłami i na to doklejam różyczkę. Wszystko wykańczam białym satynowym listkiem na druciku. w taki sam sposób wykonujemy oczywiście drugi kieliszek do kompletu.

Oto nasz końcowy efekt. Elegancji kieliszek ślubny i nie tylko.






czwartek, 12 września 2013

Ramka i świecznik

Witajcie w kolejnej odsłonie mojego bloga poświęconego kanzashi.

Jeśli nie macie pomysłu na prezent dla bliskiej osoby ten oto post pokaże Wam jak rzeczy zwykłe zamienić w coś unikatowego.


Oto ramka na zdjęcie oraz szklany świecznik z zapachową świecą. Zapraszam na krótką wycieczkę po przygotowaniach do metamorfozy. W pierwszej kolejności to mały projekcik, który zrodził się w głowie i nie musiałam go przekładać na papier. Narzędzia potrzebne do pracy to oczywiście materiał - postanowiłam zrobić biało czerwony kwiatek z białymi koralami na druciku. Jednak najpierw instrukcja składania dwukolorowych płatków. Są to okrągłe płatki wewnątrz czerwony z zewnątrz biały. Po wykonaniu 10 płatków tym sposobem przechodzimy dalej :)

Mając już płatki naklejamy je na przygotowane wcześniej kółko pokryte materiałem. Formujemy płatki w pięcioramienny kwiat i zabieramy się za przyklejanie białych perełek na druciku. Owe druciki można nabyć na allegro i nie są drogie :) Przycinamy je na odpowiednią długość i doklejamy do każdego płatka, następnie wklejamy serce i gotowy. Podobnie wykonujemy drugi ale w innym wzorze, aby nie wiało monotonią.


Jest to kwiatek na świecznik :) musi być mniejszy gdyż paląca się świeca w razie czego nie może przypalać wystających elementów :) Mam nadzieję, że nic się nie zepsuje.
Z ciemnozielonych kwadratów wykonuję listki i formuję w taką oto gałązkę, przyklejam tę samą białą kulką na druciku i przyklejamy na oczyszczoną powierzchnię szklanego świecznika. Dodajemy ozdobne elementy na druciku i można powiedzieć iż praca zakończona. Nasz świecznik wykonany :)


Teraz ramka. Z wcześniej wykonanych płatków wykonuję podobny kwiat. z zielonych i białych płatków robimy listki, które osadzone będą w metalowym uchwycie z wystającymi elementami ozdobnymi.


W przygotowaniu - dwa sznurki zielonego koloru, nimi wiąże się gorsety jest mocny, połyskliwy i wytrzymały. W pierwszej kolejności naklejamy metalowe elementy i sznurki formując w taki sposób aby układały się w lekką falę. Sznurek nie jest usztywniany. Następnie przyklejamy kwiatek na górnym rogu i ramka również gotowa.


W tak prosty sposób mamy wyjątkowo oryginalny prezent dla bliskiej osoby :)

Pozdrawiam i do następnego :)

czwartek, 25 lipca 2013

Letnia kolorystyka

Witam po dłuższej przerwie oto krótki pokaz fotograficzny kolejnego projektu.

Ostatnio mało czasu jest na zabawę, ale nie mogłam sobie odmówić zrobienia czegoś w wolnej chwili. Tak jak mówiłam w poprzednich postach - dostawa przyszła i wciąż przychodzi nowa ^_^ Jak nie materiał i jego żywe kolory - to zaś komponenty do wykańczania kanzashi.
Krótki pokaz jak zrobić takie żółto zielone maleństwo z shidare i kolczykami do kompletu.
Standardowo zaczynamy od rysunku, który wygląda nie lepiej niż archaiczne rysunki przedpotopowych ludzi z jaskiń - ale przecież nie o to w tym chodzi.

Co jak co, ale mniej więcej tak to sobie wyobrażałam. Znając siebie wiem, że efekt końcowy i tak będzie różnił się od projektu. Mam nadzieję, że będzie chociaż troszkę go przypominał. Wykonując rysunek od razu obliczam co i ile będzie mi potrzebne. Do wykonania kanzashi będę potrzebowała trzech kolorów.

1. żółty 
 - 8 x kwadrat 2 cm
2. biały
 - 2 x kwadrat 4 cm
3. zielony
 - 6 x kwadrat 6 cm
 - 6 x kwadrat 5 cm
 - 6 x kwadrat 4 cm
8 x koralik żółty
3 x koralik zielony
oraz przekładki, szpilki i bigle do wykonania kolczyków.
Zacznijmy od kolczyków. Z wybranych komponentów wykonujemy kolczyki :) jest to bardzo proste wystarczy odrobina zręczności i fantazji.

 

 Mając już kolczyki - wykonuję taką samą zawieszkę do shidare, jeśli ma być to komplet to niech coś je łączy :)
Z kwadratów wykonujemy płatki. takie jak na zdjęciu poniżej :)


Naklejamy gorącym klejem na stopkę pokrytą białym materiałem przyklejając najpierw shidare :)






 Efekt końcowy mniej więcej podobny do projektu ;)



No to chyba byłoby na tyle :)
Nie ma co żółty i zielony ładnie ze sobą wyglądają :)


piątek, 7 czerwca 2013

Niebieskie Kanzashi

Ot taka mała wariacja z dwoma kolorami białym i niebieskim. Pokażę w kilku zdjęciach jak ze schematycznego rysunku powstają moje robótki :)

Podstawa zaczynamy od znalezienia jakiejś niepotrzebnej kartki i ołówka z obgryzioną gumką - jak nie ma gumki to znaczy, że intensywnie myślałam nad wyglądem kanzashi - muszę zainwestować a ołówek automatyczny ;) tam nie ma gumki - no jest ale na tyle mała, że się stanowczo na nią nie skuszę :)

Zaczynamy od rysunku schematycznego ;)

rysunek schematyczny
Mało atrakcyjne przyznam ale to tylko projekt ;) nie musi być cudowny i dokładny - grunt to wiedzieć jak to wszystko rozmieścić i - tutaj ołówek zasłania - zrobić sobie notatki ile jakich płatków i w jakich wymiarach ;) No i kolory jak je rozdysponować ;) Ja już wiem, że będę potrzebowała trzy wielkości kwadratów.



Mam przygotowane kartonowe wzorniki o różnych wymiarach od 6 cm po 2.5 cm. Obrysowuję na tkaninach ołówkiem kwadraty i powstaje taka szachownica :) oczywiście tyle ile potrzebuje i w odpowiednich wymiarach :) Po narysowaniu bierzemy narzędzie zbrodni czyli nożyczki. Tniemy tkaninę białą i niebieską na kwadraty dwa kolory wedle rozpiski jaką zrobiłam wcześniej.

pocięte kwadraty
Tak przygotowane kwadraty grupuję sobie wedle rozmiaru ;) z kolorem nie musze bo jeszcze je rozróżniam ;] hehehe ;) Mam przygotowanych 6 cm białych i niebieskich, 5 cm białych i niebieskich i białych 3 cm.

i Tutaj magia - ^_^  - PLUM ! :D

W oto magiczny sposób mam przygotowane już wszystkie płatki i trzonki ;) Trzonki dwa duże o średnicy ok 3 cm ( moneta 5 zł ) i jeden o średnicy 2 cm ( moneta 50 gr ).
Płatki ostre - po 8 sztuk na każdego kwiatka :) z czego:
- Duże niebieskie płatki to 6 cm kwadraty plus 3 cm białe.
- Średni kwiatek - płatki 5 cm białe i niebieskie składane wspólnie
- Mały kwiatek - płatki 3 cm białe i niebieskie wspólnie składane.

W przyszłości pokażę w jaki sposób można składać dwa kolory ze sobą. 
Naklejamy płatki na trzonki.

I mamy już gotowe :) teraz tylko ozdobić serca jakimiś koralikami i metalowymi elementami i gotowe ;)
Z pozostałych kwadratów ( bo mi zostały ) robię białe listki 3 x 6 cm i 3 x 3 cm i doklejam do kwiatków. Jak kiedyś wspomniałam - projekt ulega często zmianie w trakcie realizacji - u mnie to norma dlatego na rysunku nie ma nic co by mogło wyglądać jak płatki ;)
Szybka droga od rysunku po skończoną pracę. Wymiar powstałej ozdoby to prawie 17 cm ;) Będzie na bezbarwym grzebyku do wpięcia we włosy. Tak duże rozmiary ozdób mają wadę - są zbyt ciężkie do umocowania ich na kokówce - dlatego warto zainwestować w grzebyki ;)


Miłego noszenia ^_^

wtorek, 4 czerwca 2013

Kanzashi i pora roku

Z serii - sucha wiedza o Geiko i Maiko

Tak jak już wcześniej wspomniałam kanzashi noszone przez maiko są uzależnione od pory roku a bardziej od miesiąca. W każdym miesiącu obowiązuje inna ozdoba i właśnie tutaj chcę Wam pokazać mniej więcej jak to wygląda.

Zaczynamy !

Może na wstępie rozróżnijmy Maiko od Geiko. Różnica jest bardzo istotna i już po ich wyglądzie jesteśmy w stanie stwierdzić która jest która.

Geiko

Maiko
Tak. Maiko są bardziej kolorowe, że tak to ujmę. Ich kimono jest jak skrzydło motyla - natomiast stonowane kolory Geiko świadczą o jej dojrzałości artystycznej i często wiekowej. Jak widzicie Geiko ma bardzo ograniczoną ilość ozdób we włosach i - co najważniejsze - nie są to jej naturalne włosy a peruka. Maiko czesze swoje naturalne włosy ozdabiając je różnorakimi kanzashi.

I tak jak wspomniałam wcześniej zaczniemy od początku roku.

Styczeń - Itigatsu  一月  
Kanzashi stycznia są zmienne ale zazwyczaj mają związek z Nowym Rokiem. w 1999 roku był to tradycyjny bączek koma ale jak już wspomniałam to zmienna tradycja. Maiko w tym czasie do włosów przypina z prawej strony spinkę z wysuszonymi kłosami ryżu ozdobioną papierowym gołąbkiem - tutaj ciekawostka - gołąbek nie ma oczu. Maiko dorysowuje jedno oko a o dorysowanie drugiego prosi osobę, którą bardzo lubi lub ceni. Na zdjęciu gołąbka nie znajdziecie ;)


Luty - Nigatsu  二月  
W całym kraju jest to miesiąc poświęcony śliwie. Mają swoje święto podziwiania kwitnących drzew śliwy, które symbolizują zbliżającą się wiosnę. w tym miesiącu jak i marcu Maiko noszą również żonkile.


Marzec - Sangatsu   三月
Marcowe kanzashi są połączeniem kwiatów rzepaku i motyli. Rzepak ma być zwiastunem przyjąscia wiosny.

Kwiecień - Sigatsu 四月
 Tutaj są dwa typy kanzashi - jedna to kwiaty wiśni a druga to srebrne motyle. Kwiecień jest miesiącem w którym obchodzi się święto wiśni (hanami). Wiśnie (sakura) to kwiaty o pięknym intensywnym kolorze a srebrne motyle mają być zwiastunem nadchodzącego lata.



Maj -  Gogatsu 五月 
Majowe kanzashi przesycone jest filoetową barwą kwiatów glicynii oraz różnego koloru irysami.



Czerwiec - Rokugatsu  六月
Czerwiec również posiada dwa rodzaje kanzashi. Jedno to połączenie wierzby z dzikimi różowymi kwiatami a drugi to hortensja.


Lipiec - Sitigatsu  七月

Lipiec jest miesiącem Uchiwa - to okrągły wachlarz niezbędny w okresach letnich jak i w czasie wyjść. Wachlarze te pojawiają się na specjalnych kanzashi z okazji święta Gion - zmieniają się one każdego roku, ostatnio były to ważki i wiry wodne.


Sierpień - Hatigatsu  八月

Miesiąc gdzie króluje eulalia to japońska trawa pampasowa, w tym miesiącu można spotkać również powój symbolizujący w Japonii - lato.Źdźbła srebrnej trawy noszone są przez starsze Maiko a różowej przez młodsze.


Wrzesień - Kugatsu   九月

Wrzesień jest miesiącem gdzie dominują fioletowe kwiaty chińskich dzwonków. Ich ciemnofioletowy kolor ma być kojarzony z chłodnym wiatrem nadchodzącej jesieni.


Październik - Gatsu   十月

Symbolem tego miesiąca jest chryzantema - jakby nie patrzeć ulubiony kwiat Japończyków, jest to miesiąc poświęcony chryzantemie i w tym miesiącu często jest organizowanych wiele wystaw kwiatowych.



Listopad - Itigatsu  十一月


Czerwone liście klonu i sycąca żółć to barwy tego miesiąca - zresztą mój ulubiony motyw kanzashi. Są po porostu przepiękne. W tym miesiącu obchodzi się w Japonii bardzo popularne święto podziwiania liści klonu jest to miesiąc gdzie w Kioto można spodziewać się najazdu turystów ;)


Grudzień - Nigatsu  十二月


Tutaj bardzo ciekawa rzecz. W grudniu przygotowują się Japończycy do Nowego Roku robiąc ciasteczka ryżowe (mochi). Bywa, że kanzashi jest zdobione sztucznymi ciasteczkami. Grudniowe kanzashi jak większość widzi posiada dwie karteczki  zwane maneki - ciekawostka - to podpisy ulubionych aktorów z teatru kabuki Minamiza.



I tak oto na głowach maiko można rozpoznać porę roku i miesiąc. Ja do tej pory nie potrafię niektórych dobrze przypisać, ale mam nadzieję, że jakoś w części naświetliłam jak to wygląda.

Następny artykuł o ciasteczkach mochi  okashi i wagashi ^_^ a to małe foto żebyście wiedzieli o co mi chodzi i ślinka wam poleciała :)